Rozstęp mięśni brzucha co wiemy?

Rozstęp mięśni brzucha jest ostatnimi czasy tematem budzącym duże zainteresowanie. Informacje w internecie poruszające tą kwestie są często niedoprecyzowane i rozproszone. W ciągu ostatnich kilku lat u swoich studentów obserwuję narastający problem zlokalizowany w obrębie mięśni tułowia. Rozstęp mięsnia prostego w swojej definicji kierował naszą uwagę szczególnie do grupy Pań po porodzie. Obecnie znalajduje się w niej duży procent młodych kobiet, które nigdy nie rodziły, ten fakt jest dość przerażający. Brak wyjściowej wystarczającej wydolności mięśni tułowia i dobranie nieprawidłowego treningu to jeden z głównych powodów tej sytuacji. Ten temat jest bardzo wymagający i potrzebuje dogłębnej analizy, wyczerpuję go na szkoleniu Pilates Core – Praca w grupach zwiększonego ryzyka. W tej publikacji przybliżam tylko podstawowe informacje dotyczące rozstępu mięśnia prostego brzucha.

Brzuch po ciąży często staje się utrapieniem wielu młodych mam. Brzuch po ciąży a szczególnie skóra wokół talii jest luźna często dochodzi do rozstępów. Brak jędrności i rozciągnięte tkanki brzucha nie wyglądają atrakcyjnie z tego powodu wiele mam szuka skutecznych rozwiązań, które mają przywrócić ładny wygląd brzucha po ciąży.Ten artykuł pokaże Ci, że musisz ocenić czy nie doszło do rozstępu mięśni brzucha po ciąży. Może to bowiem spowodować wiele problemów, o wiele gorszych niż zmiana wyglądu brzucha. Zaproponujemy Ci bezpieczne ćwiczenia na brzuch po ciąży, które nie tylko przywrócą mu piękny wygląd, ale zadbają o całe ciało.

Wpływ ciąży na wygląd brzucha

„Wzrost płodu powoduje powiększanie się macicy, która napiera od wewnątrz na mięśnie powłok brzusznych i dna miednicy, zmuszając je do permanentnego wydłużenia, a wręcz rozciągnięcia włókien. Niekiedy wzrost na długość nie wystarcza i masa mięśni prostych brzucha rozstępuje się silnie także na boki, co może spowodować uraz, zwany rozejściem się kresy białej (łącznotkankowego pasma, odpowiedzialnego za charakterystyczny zarys kształtu „kaloryfera” u muskularnych osób- paradoksalnie, to właśnie intensywnie ćwiczące kobiety często padają ofiarą rozejścia się kresy białej, jako że rozbudowane i mocne pasma tkanki nie zawsze poddają się u nich rozciąganiu tak łatwo, jak u ciężarnych mniej aktywnych). Uważa się również, że nasilone ćwiczenia brzucha wykonywane po pierwszym trymestrze ciąży mogą przyczyniać się do rozejścia mięśni prostych brzucha. Pierwszym objawem uszkodzenia jest ciągnący, a następnie kujący ból w obrębie przyczepu mięśnia prostego brzucha, zazwyczaj górnego, jednak wraz z postępem urazu szczelina we włóknach kolagenowych przesuwa się w dół, a dolegliwości rozszerzają się w kierunku do spojenia łonowego. Przy zaawansowanym stanach tej patologii podczas próby napinania mięśni brzucha można naocznie i palpacyjnie stwierdzić rozejście się mięśni pośrodku kresy białej, co niekiedy wymaga po porodzie interwencji chirurgicznej. Na szczęście większość tego typu przypadków poddaje się leczeniu zachowawczemu. W ramach profilaktyki rozejścia się kresy białej należy oszczędnie używać mięśni brzucha, zwłaszcza mięśnia prostego.” mgr Katarzyna Kołodko (absolwent BBPilates)

Co to jest rozstęp (rozejście) mięśnia prostego brzucha?

Rozejście się mięśni prostych brzucha (również określane jako rozstęp mięśni prostych brzucha). Podaję również nazwę angielską, gdyż w polskim internecie nie ma wiele informacji na ten temat: “diastasis recti” lub “diastasis recti abdominis”. Niekiedy wzrost na długość nie wystarcza i masa mięśni prostych brzucha rozstępuje się silnie także na boki, co może spowodować uraz. Samo rozejście się mięśni nie jest jednak niebezpieczne. Niestety zdarza sięi, że dochodzi do powstania w obszarze kresy białej przepukliny czyli przemieszczenia się zawartości jamy brzusznej poza jej obręb. Zespół rozejścia mięśni prostych brzucha najczęściej występuje w okolicy pępka, ale może pojawić się w dowolnym miejscu – od wyrostka mieczykowatego aż po kość łonową. Przyczyną jest rozciąganie brzucha przy jego słabych mięśniach powodowane zmianami hormonalnymi i wzrostem macicy kobiety ciężarnej. Zespół rozejścia mięśni prostych brzucha może pojawić się w każdym momencie ciąży i może nie ustąpić samoistnie w okresie połogu.

Rozejście mięśni prostych brzucha w ciąży

Widoczna, wyczuwalna linia biegnąca pośrodku brzucha od wyrostka mieczykowatego do pępka i kości łonowej. Wzrasta wraz z napięciem mięśni. Rozstęp (rozejście) mięśni prostych brzucha, pojawia się zwykle w drugim trymestrze ciąży. Szczyt zachorowalności przypada w trzecim trymestrze i pozostaje wysoki także po porodzie. W późniejszym okresie ciąży góra macicy często wypycha ścianę brzucha. Na tyle, że często są widoczne poszczególne części dziecka – w ciężkich przypadkach. Zjawisko to jest najczęstsze u wielokrotnych matek. Występuje także w o wiele gorszej formie u nie ćwiczących matek, niż ćwiczących.

Brzuch po ciąży a rozszczep mięśnia prostego brzucha

Kobiety z rozejściem mięśni prostycg brzucha najczęściej były dojrzałe, miały bliźniaki, ich dzieci rodziły się większe i często były rodzone poprzez cesarskie cięcie. Badania sugerują, że wcześniejsze powrócenie do dawnej formy może być związane z pojedynczymi narodzinami, przyrostem masy ciała poniżej 35kg, masą urodzeniową dziecka poniżej 3,7kg, dużą aktywnością fizyczną przed, w trakcie i po ciąży. Klinicznie, dobra zgodność z programem leczenia i wczesnym rozpoczęciem programu również warunkują szybki powrót do zdrowia. W związku z tym warto także zwrócić uwagę na badania profilaktyczne, (przesiewowe) by prędko zidentyfikować rozdział mięśni brzucha i prędko rozpocząć jego leczenie.

Czym grozi rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży?

Takie oddzielanie się mięśni brzucha może powodować szereg problemów. Bez dynamicznej stabilizacji jaką normalnie mięśnie brzucha zapewniają, cały tułów jest niestabilny i jego ruch jest zaburzony. Przyczynia się to do problemów z plecami, postawą; dysfunkcji miednicy, przepukliny, defektów kosmetycznych i problemów z zewnętrznymi narządami rozrodczymi. Bóle zlokalizowane w obrębie miednicy to najczęstszy objaw rozstępu mięśni brzucha. Retrospektywne badania przeprowadzone w 2007 roku przez Spitznagle i współpracowników polegało na zbadaniu matek z omawianym zespołem. U 66% z nich wyszło na jaw, że mają problemy z okolicą miednicową – to znaczy nie trzymały moczu, kału oraz miały problemy z organami i ich umiejscowieniem w dnie miednicy.

Czy rozejście mięśni prostych jest niebezpieczne?

Samo rozejście mięśni prostych nie jest niebezpieczne. Istotą zmian jest rozciągnięcie połączenia między mięśniami – kresy białej. Prawidłowo kresa biała łącząca mięśnie jest wąska. W następstwie ciąży staje się szeroka, stąd też mięśnie odsuwają się do boku. Samo rozciągnięcie kresy białej to nie jest przepuklina. Ale… niestety zawsze jest jakieś „ale”. Rozciągnięcie kresy białej powoduje często powstanie PRZEPUKLINY PĘPKOWEJ Rozejście mięśni prostych brzucha może powodować szereg problemów. Bez dynamicznej stabilizacji jaką normalnie mięśnie brzucha zapewniają, cały tułów jest niestabilny i jego ruch jest zaburzony. Przyczynia się to do problemów z plecami, postawą; dysfunkcji miednicy, defektów kosmetycznych i problemów z zewnętrznymi narządami rozrodczymi. Bóle w okolicy miednicy to najczęstszy objaw rozstępu mięśni brzucha.

Jak rozpoznać rozejście mięśni prostych brzucha?

Choć test wydaje się dość prosty to w swoim wieloletnim doświadczeniu w swojej podstawowej formie często nie dał mi wystarczającego obrazu. Jeśli mamy podejżenia co do rozstępu mięśnia prostego sugeruję wybrać się do specjalisty ukierunkowanego na ten problem.

USG jest dobrą i bardzo dokładną metodą pomiaru powyżej pępka i na poziomie pępka. Jednak najlepsze jest badanie palpacyjne brzucha. Rozdział jest bowiem dość trudny do znalezienia na nienapiętym brzuchu. Lekkie podnoszenie głowy w leżeniu spowoduje napięcie mięśni i pozwoli łatwo odnaleźć rozstęp.

Do pomiaru wykorzystać palce wskaziciel i 3. wolnej ręki (drugą podpieramy głowę). Wyprostowane i połączone palce przeprowadzamy wzdłuż całej kresy białej (w linii środkowej ciała od wyrostka mieczykowatego mostka – czyli od dolnego brzegu środka łuku żebrowego) – od żeber do spojenia łonowego. W tym miejscu, gdzie oba połączone palce można wsunąć pomiędzy mięśnie (wpadają jakby do wnętrza brzucha) występuje rozejście mięśni prostych brzucha. Test na rozejście jest wówczas pozytywny. Należy ocenić całość kresy białej – rozejście najczęściej i najszersze zwykle jest na wysokości pępka. Zmiany o niewielkim nasileniu sięgają 3-5 cm powyżej i poniżej pępka. Duże rozejście może objawiać się poszerzeniem na 3-4 palce rozpoczynającym się wysoko w nadbrzuszu i kończące się na dole brzucha.

Taki test jest zwykle robiony kobietom po porodzie, aby sprawdzić integralność mięśni brzucha, choć należy podkreślić, że u kobiet korzystających z cesarskiego cięcia można je wykonać dopiero po 6 -10 tyg od operacji, tzn gdy nacięcie się zagoi.

Jakie ćwiczenia mogę wykonywać po ciąży

Pierwszą linię interwencji stanowią specyficzne ćwiczenia terapeutyczne zalecone przez fizjoterapeutę lub wysoko wyspecjalizowanych trenerów. Takie ćwiczenia mają na celu wzmocnić mięśnie tułowia, takie jak mięśnie poprzeczne czy mięśnie dna miednicy. Źle wykonywane ćwiczenia mogą spowodować wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co spowoduje większy rozdział, kolejne wybrzuszenia a nawet przepuklinę. Tu bym chciała podkreślić na rynku mamy w obecnej chwili trend który spowodował wzrost oferty szkoleń wobejmujących ten zakres wiedzy. Panująca moda nie daje weryfikacji na poziomie doświadczenia temu warto przed wyborem kursu sprawdzić doświadczenie wykładowcy. Pamiętajmy że pracując z klientem którego problem dotyczy bierzemy za niego pełną odpowiedzialność. Brak wachowej wiedzy i doświadczenia doprowadzi do przepukliny a w skrajnych przypadkach operacji. SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPECJALISTYCZNE SZKOLENIE – PILATES CORE (Trening Medyczny) Nasz kurs przygotowywuje do zindywidualizowanej pracy w grupach zwiększonego i wysokiego ryzyka (Trening po porodzie, praca z seniorami oraz osób z problemami kręgosłupa) Najbliższe szkolenie objete jest dofinansowaniem EFS Nasza strona http://www.bbpilatesschool.pl

52 thoughts on “Rozstęp mięśni brzucha co wiemy?

  1. Pingback: confeitofilm
  2. Pingback: Watch Bob Biswas

Comments are closed.